
Gdyńska Mikroszkoła "Horyzonty"
powrót do artykułów
Mini projekt o sposobach zwierząt na przetrwanie zimy

Jesienna aura za oknem zainspirowała nas do rozpoczęcia projektu o sposobach zwierząt na przetrwanie zimy. Przygotowaliśmy sporo materiałów i pomysłów na aktywności, ale dzieci zweryfikowały nasze plany. Zobaczcie co udało nam się zrealizować podczas trwania projektu!
### Wprowadzenie tematu
- Zaczęliśmy od rozmowy w kręgu na temat tego jakie sposoby na przetrwanie zimy mają zwierzęta i ludzie.
- Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny, żeby usystematyzować wiedzę: "Sposoby zwierząt na przetrwanie zimy"
- Przeczytaliśmy dzieciom wiersz “Sójka” Jana Brzechwy i rozmawialiśmy na temat znaczenia przysłów. Zaczęliśmy od “wybierać się jak sójka za morze”.
Tworzenie plakatu
Na podstawie filmu i rozmowy w kręgu, dzieci miały za zadanie, żeby stworzyć plakat informacyjny o sposobach zwierząt na przetrwanie zimy.Na lodówce powiesiliśmy plakaty informacyjne ze strony, które były wsparciem merytorycznym podczas pracy.
Czytanie informacji o zwierzętach
Znalazłam bardzo fajne karty do druku, które przygotowałam dla dzieci . Ćwiczyliśmy czytanie ze zrozumieniem - jedno dziecko czytało, a reszta słuchała i rozmawialiśmy na temat informacji w tekście.
Zwierzęta i ich domy
Rozmawialiśmy z dziećmi na temat różnych domów zwierząt. Skorzystaliśmy z materiałów ze strony i dzieci miały za zadanie wyciąć obrazki i dopasować zwierze do domu. Starszaki dostały dodatkowe zadanie - żeby napisać nazwę kryjówki, np. gawra.
Filmy edukacyjne o niedźwiedziach i jeżach
Obejrzeliśmy z dziećmi krótkie filmiki o sposobach na przetrwanie zimy jeży i niedźwiedzi. Liczyliśmy na to, że filmy zainspirują dzieci do stworzenia ciekawych historii o zwierzętach w formie komiksów. Film o jeżach Film o niedźwiedziach
Komiks
Zachęciliśmy dzieci do stworzenia komiksów o jednym wybranym zwierzęciu, które omawialiśmy. Zaproponowaliśmy stworzenie krótkiej książki edukacyjno-przygodowej.
Podsumowanie:
Od samego początku trwania projektu, dzieci nie wykazywały zbyt dużego entuzjazmu wybranym przez nas tematem. Pomimo ciekawych materiałów i pomysłów na aktywności, zauważyliśmy że dzieci po prostu nie były tym zainteresowane. W planach mieliśmy o wiele więcej aktywności, ale zrezygnowaliśmy z kontynuacji projektu po tym, jak większość dzieci niechętnie podeszła do tworzenia komiksów.
Najważniejsze w metodzie projektu jest to, żeby podążać za dziećmi i czujnie obserwować ich zainteresowania, a nie na siłę ciągnąć projekt według własnej wizji i pomysłu. Dlatego uważam nasz projekt o sposobach zwierząt na przetrwanie zimy za całkiem udany! Wszyscy dowiedzieliśmy się nowych informacji - dzieci o zwierzętach, a dorośli na temat dzieci.